Austria

Austria obecnie przyjmuje uciekinierów z Ukrainy. Szczególne wsparcie dla rodzin z SMA zaoferowała austriacka organizacja SMA Österreich.

Transport

Fundacja SMA jest w stanie pomóc w organizacji podróży do Austrii – możemy zapewnić bilety lotnicze. Zapraszamy do kontaktu.

Do podróży lotniczej niezbędny jest dokument tożsamości ze zdjęciem dla wszystkich podróżnych. W przypadku dzieci, które legitymują się tylko aktem urodzenia, niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia o obywatelstwie. Zaświadczenie wydawane jest w każdym konsulacie Ukrainy w ciągu kilku godzin, bezpłatnie; należy tylko przedłożyć oryginał aktu urodzenia oraz dostarczyć aktualną fotografię paszportową dziecka.

Formalności

Nie są wymagane żadne formalności przed wyjazdem do Austrii.

W przypadku podróży lotniczej wszyscy podróżni muszą legitymować się dokumentem tożsamości ze zdjęciem – ukraińskim dowodem osobistym lub międzynarodowym paszportem biometrycznym. Dla dzieci posiadających tylko akt urodzenia niezbędne jest uzyskanie potwierdzenia obywatelstwa – potwierdzenie wydawane jest bezpłatnie w każdym konsulacie Ukrainy tego samego dnia po dostarczeniu oryginału aktu urodzenia oraz aktualnej fotografii paszportowej dziecka.

Zakwaterowanie

Austriacka organizacja SMA Österreich zakomunikowała, że jest w stanie dopomóc ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania. Dane kontaktowe poniżej.

Leczenie SMA

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, uciekinierzy powinni mieć pełen dostęp do opieki zdrowotnej w państwie, w którym wystąpią o ochronę tymczasową. Aktualnie nie mamy potwierdzonych informacji dotyczących jakichkolwiek ograniczeń w dostępie do leczenia SMA w Austrii dla uciekinierów z Ukrainy.

W Austrii wszyscy chorzy na SMA standardowo otrzymują leczenie lekiem Spinraza. Niemowlęta z SMA typu 1 lub przedobjawowe mogą też być leczone lekiem Zolgensma (terapią genową).

Lek Evrysdi nie jest jeszcze objęty refundacją w Austrii.

Wsparcie socjalne

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, uciekinierzy powinni mieć pełen dostęp do wsparcia socjalnego w państwie, w którym wystąpią o ochronę tymczasową. Ogólnie poziom wsparcia socjalnego w Austrii jest określany jako wysoki. Nie posiadamy szczegółowych informacji o wsparciu niezbędnym dla pacjentów z SMA.

Społeczność SMA

W Austrii działa niewielka organizacja o nazwie SMA Österreich (www.smaoesterreich.com). Kontakt wyłącznie za pośrednictwem email: [email protected].